Fenomen velikog interesovanja za, mo
Svako jutro, kada se probudite, pre nego što ustanete i svako veče, čim legnete, zatvorite oči i što opuštenije ponavljajte dvadeset puta poluglasno, dovoljno jako da čujete sopstveni glas, i brojeći pritom pomoću vrpce sa dvadeset čvorova, sledeću rečenicu:
Svakoga dana, u svakom pogledu, sve više napredujem!
Fenomen velikog interesovanja za, mo
"Otac pozitivnog razmišljanja", francuski psiholog Emil Kue, rođen je 26.februara 1857. u gradu Troa, a umro 2. jula 1926. Ne zna se tačno da li je on bio sin skromnog službenika željeznice ili potomak propale plemićke porodice Kue iz Šaternjea. Poslije završene srednje škole, želja da se bavi hemijom odvodi ga na studije farmacije. Po završetku studija, otvara apoteku u Trou. Zahvaljujući svom urođenom smislu za komunikaciju, želji da pomogne i pacijentima prenese svoja apotekarska znanja, brzo postiže uspijeh. On je bio taj koji je otkrio "placebo efekat", tj. uticaj lijeka na liječenje, bez obzira na nepostojanje njegovog realnog hemijskog dejstva.
Kue je primjetio da lijekovi daju rezultate zavisno od imaginacije, mašte, odnosno, kako je on govorio, uobraženja bolesnika. Kue autosugestiju određuje kao "ideju koju usadimo u sebe". Drugo Kueovo otkriće je ukazalo na to da se autosugestija može obrazovati i disciplinovati putem opuštenog, mehaničkog ponavljanja sljedeće formule: "Svakoga dana, u svakom pogledu, meni je sve bolje i bolje!" Automatskim ponavljanjem ove formule, svakog jutra i večeri, uspostavlja se jedan spori nesvjesni proces koji dovodi do realizacije ponavljane rečenice. Kueova metoda se oslanja na više ideja. Prije svega to je strogo razdvajanje volje od autosugestije. Voljno djelovanje se zasniva na svjesnom naporu, dok sugestija djeluje nesvjesno. Volja uvijek podrazumijeva naprezanje što nije slučaj sa sugestijom. Odatle proističe nužan uslov za uspješno korišćenje Kueove metode: volja se mora isključiti i ključna rečenica autosugestije ponavljati, opušteno, bez naprezanja i koncentracije, što omogućava da je nesvjesno spontano upija, a zatim djeluje u pravcu postavljenog cilja.
Njegovo poznato djelo je "Kako gospodariti sobom pomoću svjesne autosugestije".