Predstavljamo vam sedam kratkih priča Tonija Parsonsa zasnovanih na njegovom sedmodnevnom boravku na aerodromu Hitrou u svojstvu zvaničnog aerodromskog pisca.
Ovo je Hitrou kakav nikad niste vidjeli– tajni grad naseljen sa 75 miliona putnika koji prođu kroz njega svake godine, mjesto na kom se putovanja i snovi završavaju, ili počinju.
Od genijalnih 20-ogodišnjaka koji vladaju nebom iz Kontrolnog tornja do tihog čovjeka koji se stara o psima, lavovima i prokrijumčarenim zvečarkama u Centru za prijem
TONI PARSONS (1953.) je rođen u siromašnoj porodici u londonskom Ist Endu. Kada mu je bilo dvadeset godina zaposlio se u fabrici za proizvodnju džina. Potom je postao muzički novinar i pratio je eksploziju panka i novog talasa. Parsons se oženio koleginicom, a kada su se razveli dodijeljeno mu je starateljstvo nad njihovim sinom.
Sin je bivšeg marinca kojem je dodijeljen Orden za izuzetnu službu tokom Drugog svjetskog rata, što je drugo po važnosti odlikovanje u britanskoj vojsci. Ta dva odnosa – sa sinom koga je sam podizao i sa pokojnim ocem koga je obožavao – čine okosnicu i srž romana Čovjek i dječak.
Toni Parsons je jedan od najpoznatijih pisaca u Engleskoj. Tokom sedamdesetih bio je muzički kritičar u NME, jednom od najuticajnijih muzičkih listova u Britaniji. Njegovi intervjui s grupama kao što su The Clash, Sex Pistols, Blondie, Talking Heads i Ramones načinili su ga kultnom figurom među mladima Engleske. Parsons je dobijao nagrade za svoj novinarski rad u listovima GQ i Elle tokom osamdesetih. Devedesetih je postao jedan od najpoznatijih televizijskih komentatora u emisiji BBC-ja, Late Review.
Njegov prvi roman Čovjek i dječak doživio je ogroman uspjeh u Engleskoj i samo za prva dva mjeseca prodat je u tiražu od 750.000 primeraka.