
Sigmund Frojd (1856 — 1939), bio je austrijski neurolog i osnivač psihoanalize, kliničke metode za procjenu i liječenje patologija za koje se smatra da potiču iz sukoba u psihi, kroz dijalog između pacijenta i psihoanalitičara, i karakteristične teorije uma i ljudskog djelovanja koja proizilaze iz toga.
Frojd je rođen od roditelja galicijskih Jevreja u moravskom gradu Frajbergu, u Austrijskom carstvu. Doktor medicine postao je 1881. godine na Univerzitetu u Beču. Po završetku habilitacije 1885. godine, imenovan je za docenta neuropatologije, a 1902. postao je pridruženi profesor. Frojd je živio i radio u Beču gdje je osnovao svoju kliničku praksu 1886. Nakon njemačke aneksije Austrije u martu 1938. godine, Frojd je otišao iz Austrije da izbjegne nacistički progon. Umro je u egzilu u Ujedinjenom Kraljevstvu 1939. godine.
Frojdov rad je prožeo savremenu zapadnu misao i popularnu kulturu. V. H. Oden u poetskom odavanju počasti Frojdu iz 1940. opisuje da je Frojd stvorio „čitavu klimu mišljenja / pod kojom vodimo naše različite živote“.