
ERIH FROM (1900. - 1980.), njemački filozof, humanista, psihoanalitičar i socijalni psiholog, bio je jedan od vodećih umova svog vremena. Potiče iz iznimno religiozne obitelji ortodoksnih Jevreja, a u kasnijoj se dobi deklarira kao “ateistički mistik”. Nije imao sretno djetinjstvo – uz naprasita oca i majku sklonu depresijama, mladenaštvo su mu obilježili samoubojstvo prijateljice i strašna histerija Prvog svjetskog rata (koja ga je podstakla da istraži iracionalnost masovnog ponašanja). Doktorirao je sociologiju, a kao psihoterapeut kreće u sopstvenu kliničku praksu na Institutu za socijalna istraživanja u Frankfurtu. Dolaskom nacista odlazi u Ženevu, potom u Ameriku gdje pomaže u osnivanju Vašingtonske škole psihijatrije. Pred kraj karijere odlazi u Meksiko Siti gdje predaje i piše djela o vezama između ekonomske klase i tipova personalnosti.
Autor je brojnih knjiga i članaka, a svoje razumijevanje ljudske prirode je predano, kritički i otvoreno prezentovao uvijek jasnim i jednostavnim jezikom, istovremeno izražavajući bit njene teorijske definicije i praktične manifestacije. Pisao je o ljubavi, slobodi, religiji, ekonomskim i političkim sistemima, destrukciji, socijalizmu, pa i zen-budizmu.
Djela: Umijeće ljubavi, Umijeće slušanja, Umijeća življenja, Bijeg od slobode, Čovjek za sebe, Zdravo društvo, S onu stranu okova iluzije, Anatomija ljudske destruktivnosti.